PCOS

A polycystás ovárium syndroma (PCOS) a fertilis korú nők egyik leggyakoribb endocrin rendellenessége.
A teljes női populációt vizsgálva a tanulmányok többsége 10-15 % közötti gyakoriságot ír le a PCOS-ra vonatkozva. a meddőséggel küzdők 30 %-a érintett a betegséggel.
Klinikai jellemzői:
- elhízás
- fokozott szőrnövekedés
- cikluszavarok, meddőség
- ováriumok megnagyobbodása, morfológiai (szerkezeti) elváltozása
- hormonális eltérések
- anyagcserezavar jelei
A betegség igen heterogén képet mutat. A tünetek közül a betegség sokszínűségére jellemzően nem minden beteg esetén található meg a teljes tünetegyüttes, sőt a PCOS-s esetek többségében csak egyes tünetek jelentkeznek, míg a többi tünet esetleg teljesen hiányzik.
Az elhízás korunk igen gyakori civilizációs megbetegedése. A testtömeg növekedése negatív hatással lehet a menstruációs ciklus stabilitására, a hormonális profil alakulására. A kövér nők között gyakoribb a PCOS-s betegek aránya.
A hirsutizmus az esetek többségében az petefészkek androgéntermelésének megemelkedett szintje miatt bekövetkező hyperandrogenaemia következménye. Hyperandrogen betegeknél, acne, seborrhoea, férfias jellegű fokozott szőrnövekedés figyelhető meg.
A cikluszavarok jelentkezése változatos képet mutat. A klinikai kép a normál menstruációs ciklustól az oligomenorrhoeán (a ritkábban, akár több hónaponta jelentkező menszeszen) keresztül az amenorrhoeáig ( egyáltalán nincsenek menstruációi) változhat.
Az ováriumok (petefészkek) megnagyobbodása jellemző tünet, de az utóbbi években már inkább az ováriumok morfológiai eltéréséről beszélünk, melyekre a korszerű ultrahang készülékkel végzett vizsgálatok során fény derül. A petefészek kéregállománya alatt sok apró folliculus (apró ciszta 5-8 mm-es) helyezkedik el gyöngyfűzérszerűen a stroma állomány (a petefészek középső állománya) körül. Ez a stroma állomány lényegesen megnagyobbodik. Tulajdonképpen a polycystás elnevezés nem is szerencsés, mivel ezek az apró ciszták, nem is ciszták, hanem kis folliculusok.
A hormonális eltérések közé az emelkedett szérum LH és LH / FSH arány és a magasabb férfi hormonszintek tartoznak.
Az anyagcsere eltérései pedig a gyakran megjelenő inzulin rezisztencia és a következményes hyperinsulinaemia.
Rövidtávú kockázatai:
- meddőség
- magasabb a terhességi komplikációk aránya
Késői kockázatai:
- időskori cukorbetegség és annak szövődményei
- magasabb a méhnyálkahártyából és az emlőből kiinduló rák kockázata
- növekszik a kockázata a szív és érrendszeri megbetegedéseknek
Kapcsolat
Bejelentkezés
Dr. Vajda Miklósnál a +36309922858 számon, vagy asszisztensnőmnél: Mesterné Oszkó Mártánál a 06 (30) 34-12-112 telefonszámon.
A rendelő címe
1027 Budapest Margit körút 58. I. emelet 5. ajtó (kaputelefon 19.) Csak bejelentkezés alapján, megbeszélt időpontban fogadunk beteget, pácienst.